Datum: 2. – 5. června 2025
Místo: Park Inn by Radisson Danube Bratislava
Projektová manažerka: Jitka Puldová
Bratislava se začátkem června 2025 stala centrem evropského vědeckého dění. Společný 53. kongres EEMGS (European Environmental Mutagenesis and Genomics Society) a 47. výroční setkání CSSMC (Czech and Slovak Society for Mutagenesis and Carcinogenesis) přilákaly odborníky z oblasti genetické toxikologie, molekulární biologie a veřejného zdraví. Hlavní téma „Ochrana genomové integrity: Propojování vědy a veřejného zdraví v environmentální mutagenezi“ zdůraznilo důležitost propojení základního výzkumu s dopady na populaci a regulační praxi.
Odborný program
Kongres odstartoval v pondělí workshopem HESI GTTC, zaměřeným na kvantitativní analýzu vztahu dávky a účinku. Následovala keynote přednáška prof. Silvie Pastorekové o adaptaci nádorových buněk na hypoxii a acidózu.
V úterý dominovala témata jako New Approach Methodologies (NAMs), pracovní expozice či environmentální mutageneze. V rámci bloku New Investigators dostali prostor mladí vědci, včetně zástupců z Česka. Odpoledne proběhly odborné workshopy ICAWG (techniky comet assay) a EceToc (interpretace dávkování při mutagenitě).
Středeční dopoledne nabídlo bloky Mutamind (testování N-nitrosaminů) a ecNGS (citlivá detekce mutací pomocí sekvenování). Po udělení cen Frits Sobels Award a Early Career Award přednesl hlavní řečník prof. Jiří Neužil přednášku o horizontálním přenosu mitochondrií jako možném markeru nádorů. Odpoledne se program věnoval chemické mutagenezi a onkologii.
Ve čtvrtek proběhly závěrečné přednášky, prezentace k OECD testovacím směrnicím, témata o nanopartikulích a hybridní workshopy zaměřené na in vitro metody. Den uzavřela slavnostní ceremonie s předáváním ocenění.
Společenská část
Slavnostní večerní přivítání v pondělí i komentovaná prohlídka Bratislavy v úterý podtrhly přívětivou atmosféru setkání. Středeční gala večeře nabídla prostor pro neformální diskusi, sdílení zkušeností i navazování mezinárodních kontaktů.
Závěr
Kongres EEMGS 2025 prokázal důležitost mezioborové spolupráce a aktuálnost tématu genomové bezpečnosti. Spojení vědecké kvality, odborných diskusí i kulturního zážitku vytvořilo inspirativní prostředí pro další výzkum a spolupráci napříč Evropou.
Velké poděkování patří projektové manažerce Jitce Puldové a jejímu týmu, řečníkům, účastníkům i všem partnerům, kteří přispěli k hladkému průběhu kongresu a vytvoření přátelské a podnětné atmosféry.